Başkan Berber, Müftüler Ve İmamlar Da Resmi Nikâh Kıysın

HAK BİR SEN

Genel Merkez
Hak Bir Sen, Resmi Nikâhı, Müftüler Ve İmamlar Kıysın
Başkan Berber, Müftüler Ve İmamlar Da Resmi Nikâh Kıysın

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Müftülere ve imamlara nikâh kıyma yetkisinin verilmesini isteyen Hak Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Berber,  " resmi nikah" ve "dini nikah" diye bir ayrışmanın, Cumhuriyet birlikte ortaya çıktığını, Bu ikilemle artık devam edilemeyeceğini, Din görevlisi arkadaşlarımız taşrada dini nikah kıymadıkları için toplumsal baskı altındalar.

/resimler/2015-6/1/0059298868701.jpgAnayasa Mahkemesi, imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırması biz diyanet çalışanları sevindirdi. Ancak, Hükümet ve Diyanet yetkilileri gerekli düzenlemeleri yaparak camilerin aktif olarak kullanılması gerektiği ifade eden Berber, resmi ve dini nikâhın camide kıyılması ve yeni doğan bebeklerin kulağına ezanla isimlerinin okunmasının camide yapılması aileleri mutlu edecektir. Bu uygulama sayesinde din görevlilerine nikah kıyma baskısının ve zinanın azalacağını ve kızların küçük yaşta ya da zorla evlendirilmesinin önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Bu Türkiye’nin ciddi bir sorundur, çünkü hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur. Nice genç yaşta anne olma özelliğini kazanmadan çocuk evliliklerin sebebidir. Evet, Diyanet mensupları resmi nikâhı görmeden dini nikâhı kıymazlar ve bu yasaktır. Resmi nikah kıymadan dini nikah yaptıranlara ve evlilik cüzdanını görmeden bu nikahı kıyan din görevlisine iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilmesi çoğu diyanet çalışanlarını mağdur edilmişti.

Berber, belediyeler gibi müftülüklerin de bir devlet dairesi olduğunu ve nikâh kıyma açısından farkı olmadığını belirtti.

Bu işi batıda papazlar yapıyor, gemide kaptanlar, uçakta pilotlar yapmaktalar. Bizde belediye başkanları, nüfus müdürleri veya nikâh memuru yapmaktadır. Türkiye’de de nikâhı müftülerin ve din görevlilerin yapması pek isabetli olacaktır. Bu resmi nikâh işlemini Diyanet personelin yapması hem imam nikâhı denen hadiseyi ortadan kaldırır.

Başkan Berber, Nikâh konusundaki bu ikilik durumu ortadan katlığında küçük yaşta ya da zorla evlendirilen kızlarımızın resmi olamayan bir nikâhla dünya evine girmesinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca nikâha halkın istediği dini bir merasim havası verir. Hem de müftü Allah katında muhterem bir insan ise Onun duasıyla gelin ile damat mutlu bir hayat sürebilir.

 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum